Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Lassan egy évtizeddel az első nagy migrációs hullám után ismét csúcson van az illegális bevándorlás az Európa Unióba. Sayfo Omarral, a Migráció-kutató Intézet kutatási vezetőjével beszélgettünk a legújabb trendekről.
Migránsok próbálnak átmászni az afrikai spanyol város, Ceuta határfalain. Fotó: AFP / Fadel Senna
Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) éves kockázatelemzéséből is kiderül, hogy 2023-ban annyi migráns érkezett illegálisan az Európai Unióba, mint 2016 óta egyetlen évben sem. A legnagyobb kibocsátó régiókat instabilitás és gazdasági problémák sújtják, a Száhel-övezet romló biztonsága, valamint az észak-afrikai, közel-keleti és közép-ázsiai gazdasági gondok miatt majdnem egymillió ember kért menedéket az Európai Unióban.
A Közel-Kelet és Észak-Afrika gazdasági helyzete borús”
Kérdésünkre Sayfo Omar elmondja: a szárazföldön 2023-ban is a nyugat-balkáni útvonalat használták a leginkább, bár a forgalom csökkent a 2022-es rekordévhez képest. A migránsok többsége Szíriából és Afganisztánból érkezett, továbbá jelentős számban jöttek Marokkóból, Bangladesből és Pakisztánból is. A szerb hatóságok több fegyveres összecsapást jelentettek embercsempészcsoportok között, amelyek a szerb–magyar határ közelében zajlottak. A szerb rendőrség válaszként végrehajtott akcióinak eredményeképpen csökkent az illegális határátlépések száma. Bulgária 2023 tavaszán vált a migránsok fő balkáni belépési pontjává, miután a Frontex műveleteket kezdett Észak-Macedóniában. Az EU 2024-ben erőteljesebben tervezi kezelni a Nyugat-Balkánon áthaladó irreguláris migrációt, több regionális megállapodással és erősített külső határvédelemmel.